Pod koniec ubiegłego roku, chętni Członkowie POLRISK mieli możliwość wzięcia udziału w ankietach przeprowadzanych przez jednego z naszych Członków Wspierających – firmę AON Polska. W tym roku ukazał się już efekt naszej współpracy – Raport prezentujący zebrane informacje dotyczące Zarządzania ryzykiem i ubezpieczeniami w firmach w Polsce. Mamy przyjemność Państwu ten raport udostępnić.
Raporty można otworzyć klikając na obrazki powyżej.
Z przyjemnością przedstawiamy Państwu publikację firmy Heritage naszego członka wspierającego “Wprowadzenie do keptywów”. Keptywy, inaczej towarzystwa zależne (ang. captives) nie są wprost wyodrębnione w prawie polskim, najbardziej zbliżoną formą obecną w ustawodawstwie polskim są Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW), którymi w zagranicznych firmach zarządzają korporacyjni menedżerowie ryzyka, których wkrótce zacznie certyfikować Stowarzyszenie POLRISK wspólnie z FERMA.
Materiał jest dostępny w języku angielskim.

Dokument można otworzyć klikając na obrazek powyżej lub tutaj.
Szanowni, poniżej publikujemy dla Państwa prezentację naszego Członka Wspierającego – Kancelarii Baker & McKenzie dotyczącą “Odpowiedzialności członków zarządu w spółkach z o.o.”
Prezentacja została wygłoszona 26.09.2013 przy okazji spotkania zorganizowanego dla Członków w siedzibie Kancelarii, podczas którego został przedstawiony Projekt Certyfikacji i Akredytacji Akademii POLRISK.

Prezentację można otworzyć klikając na obrazek powyżej lub tutaj.
Raporty krajowe naszego Członka Wspierającego – firmy Atradius, są tak zaprojektowane, aby ułatwić osobom zainteresowanym handel zagraniczny oraz przede wszystkim zwiększyć jego bezpieczeństwo. Prezentowane przeglądy dają krótkie, zwięzłe informacje na temat dużych gospodarek zachodnich, ich funkcjonowania i rozwoju gospodarczego i upadłościowego a także głównych rynków wschodzących – ich obecnej sytuacji politycznej i ekonomicznej oraz perspektyw. Poniżej dla Państwa prezentujemy dwa dokumenty odnoszące się do rynku polskiego.
Raporty można otworzyć klikając na obrazki powyżej.
Grant Thorton – nasz Członek Wspierający, specjalnie dla Państwa udostępnił swoje publikacje dotyczące systemu kontroli i zarządzania ryzykiem (praktyka spółek notowanych na GPW) oraz audytu wewnętrznego w polskich spółkach.
Raporty można otworzyć klikając na obrazki powyżej.
Szanowni, korzystając z doświadczenia naszych kolegów z brytyjskiego stowarzyszenia AIRMIC, zamieszczamy poniżej dwa przewodniki, które mamy nadzieję, pozwolą nam wszystkim lepiej zrozumieć istotę działań, obowiązki Menedżerów Ryzyka.
Materiał jest dostępny w języku angielskim.


Przewodniki można otworzyć klikając na obrazki powyżej.
24 października 2013 r. odbyła się w Warszawie konferencja Lloyd’s Meet the Market, na którą zaproszeni byli również członkowie POLRISK. Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w wydarzeniu, poniżej zamieszczamy prezentacje z pierwszej części spotkania.
Prezentacje są dostępne w języku angielskim.
Prezentacje można otworzyć klikając na obrazki powyżej.
Otrzymaliśmy od Polskiej Izby Ubezpieczeń materiał stworzony przez Grupę Roboczą Polskiej Izby Ubezpieczeń ds. Zarządzania Ryzykiem we współpracy z VdS i z Komendą Główną Straży Pożarnej dotyczący “Stałych urządzeń gaśniczych”. Jest to pierwsze, kompleksowe opracowanie na rynku polskim, w którym w sposób przystępny opisane zostały rodzaje urządzeń gaśniczych, ich zastosowanie oraz wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych.

Dokument można otworzyć klikając na obrazek powyżej
ECIIA i FERMA opracowały wspólnie publikację dotyczącą komitetów audytu i ryzyka.
“Kryzys finansowy z 2008 roku najlepiej pokazał, że monitorowanie i kontrola prowadzone przez Komitety Audytu i Ryzyka nie były wystarczająco skuteczne, aby wykryć główne ryzyka, które doprowadziły do kryzysu. W celu poprawy sytuacji, władze europejskie zareagowały wprowadzeniem nowych regulacji. W zmieniającym się środowisku, gdzie obciążenia regulacyjne i biznesowe ciągle narastają dla każdej organizacji ważne jest wprowadzenie efektywnego i zintegrowanego modelu ładu organizacyjnego1. Rola i współpraca Komitetu Ryzyka i Komitetu Audytu jest kluczowa. Równie ważne jest, aby model „3 linii obrony” był efektywnie wprowadzony, a zarządzanie ryzykiem i działania audytu wewnętrznego było właściwie koordynowane. Nie zapominajmy, że jednym z największych ryzyk przed którymi stają Rady2 i Komitety Audytu, jest ryzyko niedostrzeżenia zagrożenia, dopóki to zagrożenie nie „zapuka do drzwi”. Jestem bardzo zadowolony z tego, że razem z FERMA byliśmy w stanie wypracować wspólne stanowisko dotyczące roli Komitetów Audytu i Komitetów Ryzyka wraz ze wskazówkami, które pomogą usprawnić działania tych komitetów.”
Thijs Smit, Prezes ECIIA

Dokument można otworzyć klikając na obrazek powyżej